Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Největší evropský brouk v hodinách přírodopisu

  • Mgr. Pavel Jeřábek

Vloženo: 5. června 2023 v 12:09

Zobrazeno: 246×

Největší evropský brouk v hodinách přírodopisu

Náhodný nález roháče obecného při víkendovém cyklovýletě obohatil další hodiny přírodopisu. Tímto přímým zážitkem žáci měli jedinečnou příležitost vidět a prozkoumat největšího brouka Evropy a získat hlubší povědomí o jeho významu a ohrožení.

Roháč obecný je fascinující druh brouka, který žije v dutinách starých stromů a mrtvých pařezů v lesích a hájích. Tento brouk je závislý na těchto přirozených prostředích jako svém domově a zdroji potravy. Bohužel, s odstraňováním starých stromů a pařezů dochází k úbytku vhodných životních prostorů pro roháče obecného a další druhy brouků, které sdílejí podobné prostředí.

V důsledku těchto faktorů populace roháče obecného a dalších druhů brouků žijících ve stejném prostředí klesá, což má za následek zařazení roháče obecného na světový seznam ohrožených druhů. I v České republice, kde byl dříve rozšířen v listnatých lesích po celém území, je dnes jeho výskyt lokalizován do několika oblastí. Nejhojněji se vyskytuje na jižní Moravě, kde jsou stále zachovány vhodné podmínky pro jeho přežití.

Přítomnost roháče obecného na hodinách přírodopisu může posloužit jako skvělá inspirace pro další diskuse o biodiverzitě, ochraně přírody a důležitosti zachování přirozených prostředí pro život ohrožených druhů.

Setkání s živým exemplářem roháče obecného formou zážitkového učení může zaujmout a inspirovat žáky a podnítit jejich zájem o přírodu a ochranu ohrožených druhů a třeba je inspirovat k aktivnímu zapojení do ochrany přírody.

Galerie